Stomatologia

ZDROWA JAMA USTNA

Schorzenia jamy ustnej są jednymi z najczęstszych problemów zdrowotnych psów i kotów.

Uzębienie zwierząt jest tak samo wrażliwe na ból,  jak ludzkie : ruchomość zębów, odsłonięcie zębiny i miazgi, ropnie około-wierzchołkowe powodują, że Twój pupil cierpi, nawet jeśli tego nie pokazuje w sposób oczywisty. Najczęstszą przypadłością psów jest choroba przyzębia* (podstawowa przyczyna utraty zębów i dyskomfortu w jamie ustnej), która dotyka głównie psy ras małych i miniaturowych, ale zdarza się także u osobników ras większych.

*przyzębie– tkanki utrzymujące ząb w zębodole i chroniące przed wnikaniem drobnoustrojów dowierzchołkowo

Problem ten spowodowany jest bakteriami bytującymi w jamie ustnej i nadmiernym stłoczeniem zębów. Na osadzającej się na zębach płytce bakteryjnej w następnej kolejności odkłada się kamień nazębny.

Trzeba pamiętać, że baterie zgromadzone w ogromnej ilości w jamie ustnej wpływają na CAŁY ORGANIZM! Głównymi narządami zagrożonymi są serce, nerki i wątroba.

Aby zapobiec odkładaniu się płytki bakteryjnej bardzo ważne jest przestrzeganie profilaktyki domowej (codzienne mycie zębów) oraz regularne wizyty u lekarza weterynarii w celu monitorowaniu stanu uzębienia.

Warto zaznaczyć, że mycie zębów i stosowanie produktów redukujących płytkę nazębną ma sens jedynie kiedy Twój pupil nie ma dużego kamienia nazębnego. W innym wypadku należy najpierw poddać go zabiegowi usunięcia kamienia ultradźwiękowym skalerem, a dopiero potem zastosować profilaktykę domową.

Jeśli zauważyłeś, że Twój zwierzak ma brzydki zapach z pyszczka, obfity kamień nazębny, rozchwiane zęby, wykazuje bolesność okolicy pyska udaj się na wizytę do lekarza weterynarii, gdyż wczesne wdrożenie leczenia i zabiegów higieny jamy ustnej w domu może uratować jego zdrowy uśmiech!

Przed zabiegiem należy zrobić zwierzęciu podstawowe badania krwi – morfologia i biochemia, a w niektórych przypadkach także dokładnie przebadać go kardiologicznie.

Jak myć zęby naszego psa? To nie takie trudne, jak się nam wydaje !

Niezbędne akcesoria:

  • miękka szczoteczka do zębów (może być zwykła szczoteczka dla dzieci)
  • pasta do zębów dla zwierząt (NIE należy używać pasty przeznaczonej dla ludzi!)
  • pozytywne nastawienie 🙂

Technika mycia zębów:

  1. Najpierw należy przyzwyczaić zwierzę do smaku pasty do zębów. Przez kilka dni dawaj psu do polizania trochę preparatu, po czym podaruj mu nagrodę – smakołyk, pieszczotę lub ulubioną zabawkę.
  1. Następnie spróbuj oswoić psa z czynnościami wykonywanymi w jamie ustnej: na palec owinięty gazikiem nałóż odrobinę pasty do zębów i przetrzyj uzębienie z przodu (siekacze i kły). Po tej czynności nagrodź psa. Wykonuj to przez kilka dni.
  2. Jeśli zwierzę toleruje już powyżej opisaną czynność, można zacząć zapoznawać go ze szczoteczką do zębów i jej teksturą. Na miękką szczoteczkę należy zaaplikować odrobinę pasty i dać psu do polizania. Pamiętaj o nagrodzie!
  3. Jeśli udało się przebrnąć przez etapy wstępne, można przystąpić do mycia zębów: unieś górną wargę zwierzęcia i delikatnym ruchem wyszczotkuj zęby – można rozpocząć od kilku zębów i z każdym dniem zwiększać ich ilość. Analogicznie wykonuj czynności po drugiej stronie jamy ustnej.

Podczas mycia mów do psa spokojnie i wesoło. Unikaj stania nad psem, trzymania go zbyt mocno i grożenia. Jeśli pies zaczyna się denerwować zakończ zabieg i spróbuj później.

Na szczotkowanie wybieraj porę dnia kiedy pies jest zrelaksowany, zmęczony po całym dniu. Najlepiej aby codziennie była to podobna godzina. Pies zapamiętuje rytuały i po pewnym czasie zapamięta że przyszła pora oczyszczenia ząbków.

Najważniejsze aby ZAWSZE nagrodzić psa. Może zajść potrzeba nagradzania go nawet kilka razy w trakcie mycia.

Najlepiej myć zęby codziennie.

UWAGA! Nie każdy pies toleruje czynności w obrębie jamy ustnej. Należy pamiętać że szczotkowanie nie ma być męczarnią ani dla zwierzęcia ani dla właściciela. Jeśli o myciu zębów nie ma mowy do dyspozycji mamy inne możliwości dbania o zdrowy uśmiech pupila.

Alternatywy i wspomaganie efektów szczotkowania polecane przez nas:

1. Żel do jamy ustnej (Vetfood MaxiGuard)

Nakładanie na dziąsła odrobiny żelu zmniejszy stan zapalny, redukuje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej i spowalnia tworzenie płytki bakteryjnej.

2. Preparat dodawany do pokarmu redukujące płytkę bakteryjną (Vetexpert Plaque Off, Vetfood Plaque Control)

Proszek na bazie algi morskiej dosypywany do jedzenia zmniejszający osadzanie się płytki i kamienia nazębnego.

3. Twardy pokarm

Sucha karma lepiej sprawdza się u psów z tendencją do nadmiernej akumulacji płytki bakteryjnej niż karma wilgotna. Polecaną karmą jest produkowana przez firmę Hill’s seria t/d.

Podawanie psu kości (drobiowych, cielęcych, bydlęcych) jest niewskazane!

4. Smakołyki

Dostępna jest szeroka gama produktów przeznaczonych do pielęgnacji zębów. Polecanymi przez VOHC (Veterinary Oral Health Council) produktami dostępnymi na rynku polskim są gryzaki Greenies i OraVet.

5. Zabawki

Wykonane z twardego (ale nie bardzo) tworzywa przeznaczone do ścierania płytki również są dobrym pomysłem. Należy unikać bardzo twardych zabawek które mogą powodować ścieranie zębów lub ich ułamanie.

Często spotykane schorzenia stomatologiczne psów i kotów:

  • złamania zębów (z lub bez odsłonięcia miazgi) – takie urazy powodują bolesność jamy ustnej (zwykle różnica w zachowaniu zwierzęcia widoczna dopiero po wykonaniu zabiegu<ekstrakcja, leczenia biologiczne/kanałowe> w jamie ustnej) oraz umożliwiają wnikanie bakterii wgłąb zęba

  • uogólnione zapalenia jamy ustnej kotów

  • młodzieńcze zapalenie jamy ustnej kotów (zwykle w wieku kilku miesięcy)

  • odontoklastyczna resorpcja uzębienia (szczególnie częsta u kotów) – powstaje z powodu niszczenia tkanek zęba przez organizm zwierzęcia

  • starcie koron zębowych na skutek gryzienia twardych lub chropowatych przedmiotów (częste u psów lubiących się bawić kamieniami !) lub ocierania się zębów względem siebie

  • wady zgryzu

  • przetrwałe zęby mleczne – zęby mleczne, które mają już swoje stałe odpowiedniki, a nadal przebywają w jamie ustnej (muszą zostać jak najszybciej usunięte !!)

  • hiperplazja (rozrost) dziąseł

  • „nadziąślaki” – potoczna nazwa każdego rozrostu na terenie dziąseł; nie jest to diagnoza, nadziąślaki mogą nie stanowić zagrożenia ale mogą także okazać się zmianami nowotworowymi

  • ubytki próchnicze (psy)

  • zmiany około wierzchołkowe – objawiają się obrzękiem w okolicy wierzchołków zębów lub diagnozowane są przy pomocy badania RTG

  • nowotwory jamy ustnej

  • złamania żuchwy (urazowe lub patologiczne)

Zabiegi stomatologiczne wykonywane w naszej przychodni :

  • ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego wraz z polerowaniem koron zębowych

  • ekstrakcje zębów stałych – zamknięte i chirurgiczne

  • ekstrakcje przetrwałych zębów mlecznych

  • stabilizacja złamań i separacji spojenia żuchwy

  • uszczelnianie kanalików zębinowych przy złamaniach zębów bez odsłonięcia miazgi

  • leczenie chorób jamy ustnej kotów

  • usuwanie rozrostów dziąseł

  • stomatologia gryzoni

  • NOWOŚĆ ! wykonywanie zdjęć RTG nowoczesnym cyfrowym aparatem stomatologicznym

                              tekst : lek. wet. Karolina Mrukowicz