Odrobaczenie

Odrobaczanie jest bardzo ważnym elementem profilaktyki w młodym jak i w dorosłym życiu każdego zwierzęcia. Zależy od niego kondycja i prawidłowy rozwój młodego organizmu, stopień nabycia odporności po szczepieniach i nasze bezpieczeństwo jako właścicieli.

Szczenięta po raz pierwszy odrobaczamy w 3. tygodniu ich życia, następnie w 5. tygodniu życia, a potem na 5-7 dni przed każdym szczepieniem. Szczegółowo terminy te ustala lekarz weterynarii w czasie wizyty.

Psy dorosłe odrobaczamy w zależności od trybu ich życia, diety oraz obecności w naszym domu małych dzieci – raz w miesiącu lub raz na trzy miesiące.

Kocięta po raz pierwszy odrobaczamy w 6. tygodniu życia , potem w 8. tyg. życia, później tak jak szczenięta przed każdym szczepieniem.

Koty dorosłe w zależności od diety, stylu życia (wychodzące/nie wychodzące), zagęszczenia- co miesiąc (koty polujące) lub minimum raz na 4 miesiące lub po badaniu kału, w którym potwierdzimy obecność pasożytów.

UWAGA:
Warto raz na jakiś czas poprzedzić rutynowe odrobaczenie badaniem kału, aby upewnić się, że stosowane przez nas preparaty są skuteczne u naszego zwierzęcia.