Kardiologia

Oferujemy kompleksową diagnostykę i leczenie wrodzonych oraz nabytych chorób serca. Zapewniamy 24h opiekę i terapię ostrych stanów kardiologicznych.

– konsultacje specjalistyczne w umówionych terminach- zapisy telefoniczne

– tlenoterapia i terapia farmakologiczna ostrych stanów kardiologicznych
* dla stanów wymagających ciągłego i precyzyjnego podawania leków dysponujemny pompą infuzyjną [BAXTER Aitecs 2015]

– badanie ultrasonograficzne serca – ECHO         [Easote- MyLab30gold]

– badanie elektrokardiograficzne – EKG         [BTL]

– badania radiologiczne – RTG klatki         [radiografia cyfrowa]

– pomiar ciśnienia tętniczego (Doppler)         [vetBP]

– diagnostyka laboratoryjna chorób serca
Powyższe badania są pełną konsultacją kardiologiczną.

Po zakończeniu badania, rozpoznanie choroby i stan zwierzęcia zostają dokładnie omówione z właścicielem. Otrzymują Państwo pełny raport z wizyty, dalsze zalecenia co do leczenia (farmakologicznego bądź chirurgicznego) lub ewentualne skierowanie na inny rodzaj badań. Pacjent z rozpoznaną chorobą serca zostaję objęty długoterminową opieką kardiologiczną (tzn. wraz z wynikami i zaleceniami otrzymują Państwo numer kontaktowy oraz adres e-mail by w razie niepokojących sytuacji mieć bieżący kontakt z lekarz prowadzący).

 

Kiedy zwierzę kierowane jest konsultację badanie kardiologiczne? Jak przygotować naszego zwierzaka i siebie do badania?

Konsultacja kardiologiczna trwa około godziny. ECHO serca jest badaniem nieinwazyjnym a tym samym niebolesnym. Ważne jest żebyście Państwo zarezerwowali sobie trochę czasu oraz uzbroili się w cierpliwość. Dla Państwa pupila w czasie wykonywanego badania niezbędna jest Wasza obecność -jako wsparcie duchowe.
Zalecamy również zabranie ze sobą wcześniejszej dokumentacji medycznej (jeżeli taka istnieje), gdyż niejednokrotnie ma to istotny wpływ na postawienie diagnozy oraz dobór odpowiedniej terapii.
Badanie ECHO nie wymaga od Państwa wcześniejszego, specjalnego przygotowania zwierzaka. Ze strony lekarza wykonującego badanie często wymaga wygolenia niewielkiego obszaru sierści (pod przednimi łapkami) z obu stron klatki piersiowej.

 

KIEDY NALEŻY ZAPISAĆ NASZEGO PUPILA NA BADANIE SERCA?

W sytuacji zaobserwowania niepokojących objawów mogących świadczyć o obecności choroby serca. Co mogą Państwo obserwować?

– kaszel, krztuszenie – w nocy, nad ranem,
– dyszenie po wysiłku, nadmierne sapanie,
– trudności w oddychaniu, duszność (oddychanie z otwartym pyszczkiem u kota)
– nietolerancja wysiłkowa (niechęć do wysiłku, zbyt długi odpoczynek, szybsze męczenie)
– znaczna utrata masy ciała, powiększenie obrysu powłok brzusznych
– omdlenie, zasłabnięcie
– siny język (lub też nosek kota u osobników z różowym nosem)
– wyczuwalne przez właścicieli tzw. „mocne uderzenie lub kołatanie serca”

* U starszych zwierząt przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lub koniecznością znieczulenia ogólnego.
* Psy i koty hodowlane przed włączeniem ich do rozrodu (w przypadku ras kotów predysponowanych do kardiomiopatii przerostowej również dalsze kontrolowanie serca).

* Wielokrotnie sami Państwo nie jesteśmy pewni, czy powinniście zgłosić się na konsultacje kardiologiczną. Tutaj pomocny będzie lekarz prowadzący naszego zwierzaka, który zawsze może osłuchać serce i sprawdzić, czy nie dzieje się tam coś niepokojącego.

* Jak zawsze kluczowa i niezbędna jest PROFILAKTYKA- regularne osłuchiwanie serca np. podczas szczepienia (szczególnie ważne u szczeniąt, kociąt i zwierząt starszych). Ponieważ pamiętajmy, że z perspektywy długoterminowego rokowania istotne jest wczesne wykrycie i rozpoznanie choroby serca.