Intensywna terapia

Tlenoterapia
to najprościej mówiąc leczenie tlenem, które często wykorzystujemy w naszej lecznicy w nagłych przypadkach zagrażających życiu z powodu niedotlenienia takich jak: obrzęk płuc, zapalenie płuc, zapaść tchawicy, rany perforujące do klatki piersiowej, ostra niewydolność krążeniowa czy zaawansowane nowotwory płuc. Poza tym tlen stosujemy w czasie długich zabiegów chirurgicznych, aby uniknąć skutków niedotlenienia i jego nieodwracalnych zmian głównie w układzie nerwowym.
Leczenie szpitalne

Leczenie stacjonarne jest często niezbędne do zwiększenia szans na przeżycie zwierzęcia w stanach zagrażających życiu, m. in.: po wypadkach komunikacyjnych, w stanach padaczkowych, po ciężkich zabiegach chirurgicznych czy w chorobach przebiegających z dusznością.

W naszym szpitalu są przestronne, podgrzewane i podświetlane klatki z drzwiczkami ze szkła hartowanego, a do profesjonalnego leczenia nagłych przypadków posiadamy pompy strzykawkowe i infuzyjne, aparaty tlenowe, klatkę tlenową.

Transfuzje krwi i surowicy
Transfuzja krwi

Krew jest często lekiem ratującym życie, którego potrzebujemy na już, żeby zwiększyć szanse na przeżycie chorego zwierzęcia z ostrą anemią, będącą skutkiem : krwotoku (zewnętrznego czy wewnętrznego), czy silnej hemolizy (np. w przebiegu babeszjozy) czy z tą przewlekłą, często długo utajoną (np. przy białaczkach)

Pobranie krwi od dawcy przypomina nasze „ludzkie” honorowe oddawanie krwi, nie wiąże się z dużym bólem- jest to po prostu nakłucie łapki, bądź szyi, i z reguły nie trwa dłużej niż 10 minut. Już po chwili możemy podać gotową krew potrzebującemu psu czy kotu.

Dawcę najczęściej znajduje właściciel wśród zwierząt rodziny lub przyjaciół.

W sytuacjach kryzysowych często nasze osobiste psy bywają honorowymi dawcami: Dakar, Dragon, Hank, Parys, Alex.

W sytuacjach, gdy nie ma dawcy lub jest potrzeba podania innego preparatu niż krew pełna, np. koncentratu czerwonokrwinkowego czy osocza bogatopłytkowego jest możliwość ich zamówienia za naszym pośrednictwem w Banku Krwi Milusia z Warszawy.

Transfuzja surowicy odpornościowej

W naszej przychodni staramy się, aby standardowe leczenie parwowirozy u szczeniąt było uzupełnione podaniem surowicy pobranej od ozdrowieńców (czyli zwierząt, które w swoim życiu przechorowały parwowirozę), gdyż w znacznym stopniu zwiększa to szanse przeżycia chorego szczenięcia.

I tutaj apelujemy do Państwa, którzy planują zakup nowego szczenięcia, żeby zwracać uwagę czy posiada ono książeczkę zdrowia i udokumentowane w niej minimum dwa szczepienia przeciwko parwowirozie. Jest to nadal bardzo częsta choroba występująca u szczeniąt i, niestety, o bardzo ciężkim, często śmiertelnym przebiegu.

Pompa infuzyjna strzykawkowa
– to specjalistyczne urządzenia medyczne wykorzystywane w naszej lecznicy do ciągłego i bardzo precyzyjnego podawania leków (np. leków przeciwbólowych, płynów infuzyjnych czy składowych znieczulenia ogólnego infuzyjnego ang. TIVA-TCI). Pompy infuzyjne używane są bardzo często w terapii stanów nagłych/ krytycznych (np. w obrzęku płuc). Urządzenia są niezbędnym elementem wyposażenia oddziałów intensywnej terapii.

W naszej lecznicy dysponujemy pompą jendnostrzykawkową (BAXTER Aitecs 2015) – znajduje ona zastosowanie w przypadkach, gdzie jest wymagane podawanie niewielkich objętości leku przy niewielkim przepływie jak również do podawania/dawkowania leków silnie działających

Pulsoksymetr
to małe a zarazem bardzo przydatne urządzenie elektroniczne, używane przez nas do monitorowania stanu pacjenta w czasie zabiegów chirurgicznych lub w czasie tlenoterapii u pacjentów w ciężkim stanie, przebiegającym z niedotlenieniem.

Wskazuje dwa bardzo ważne parametry- tętno oraz saturację – czyli stopień nasyceniu krwi tętniczej tlenem.

U zwierząt czujnik zakłada się w sposób zupełnie nieinwazyjny, najczęściej na język (klips), gdyż skóra tam jest cienka, a tuż pod nią przebiega stosunkowo spora tętnica podjęzykowa.

Na wyświetlaczu urządzenia odczytujemy poziom saturacji z danej chwili, a dodatkowo ”pikający” sygnał dźwiękowy mówi nam o szybkości tętna pacjenta.

Pomiar ciśnienia:
Vet BP Ultradźwiękowy Detektor Przepływu (DOPPLER)

Ciśnienie krwi jest podstawowym parametrem oceny stanu pacjenta podczas zabiegu operacyjnego oraz w trakcie monitoringu pacjenta pourazowego. W przypadku wielu chorób, często subklinicznych i nie zawsze bezpośrednio związanych z układem krążenia, dzięki pomiarowi ciśnienia stosowanemu rutynowo w badaniu ogólnym, można wykryć u zwierzęcia problem zdrowotny, a co najważniejsze – w porę zainicjować dokładniejszą diagnostykę oraz wprowadzić niezbędną terapię.

W medycynie weterynaryjnej nadciśnienie tętnicze jest chorobą w znacznym stopniu nie wykrywaną. Występuje ona w szczególnie u zwierząt starych, przede wszystkim u kotów, ale wiele jej objawów występuje również u psów. U każdego chorego starszego zwierzęcia powinna być wykonywana regularnie pomiar ciśnienia tętniczego (aby wykluczyć nadciśnienie). Wg badań u 30% kotów cierpiących na chroniczną niewydolność nerek występuje również nadciśnienie tętnicze. Odpowiada ono za poważne zaburzenia mózgowe, wzrokowe, nerkowe

Kiedy należy zmierzyć ciśnienie u zwierzęcia?

  • gdy u zwierzęcia stwierdzono podwyższone parametry nerkowe (zdiagnozowano niewydolność nerek) – podwyższone parametry biochemiczne krwi – mocznik, kreatynina,

  • występują objawy niewydolności krążenia – szybsze męczenie, duszność, szmery sercowe,

  • gdy zauważyłaś/eś , że pupil gorzej widzi, straciło wzrok czy też zdiagnozowano wylewy do przedniej komory oka,

  • gdy czworonóg jest bardziej ospały, apatyczny czy też miał drgawki.

Co może wskazywać na nadciśnienie?

  • obecność krwi czy białka w moczu,

  • objawy neurologiczne (drgawki, kręcenie się w kółko, dezorientacja, oczopląs),

  • krwawienie z nosa,

  • zaburzenia okulistyczne (ślepota, wylew do przedniej komory oka),

  • obrzęknięte lub małe nerki,

  • powiększona, wyczuwalna tarczyca,

  • szmery sercowe lub inne objawy niewydolności krążenia.

 

Jak mierzymy ciśnienie ?

Badanie jest zupełnie bezbolesne. Pacjent nie musi być znieczulony.

  • ciśnienie mierzymy na łapce(przedniej lub tylnej) lub na ogonie,

  • do podeszwowej strony łapy (lub dolnej powierzchni ogona) przykładamy specjalną sondę (jednak wcześniej w tym miejscu należy wygolić sierść i nałożyć żel do USG), poprzez przyłożenie tej sondy za pomocą specjalnych głośników słyszalny jest przepływ krwi w tętnicy położonej pod skórą, (u większości pacjentów wykorzystujemy jednak słuchawki żeby zminimalizować stres)

  • powyżej miejsca przyłożenia sondy zakłada się mankiet podłączony do sfingomanometru,

  • następnie zwiększa się ciśnienie w mankiecie do momentu aż tętnienie przestanie być słyszalne, następnie powoli zmniejsza się ciśnienie do momentu ponownego pojawienia się tętnienia-wartość przy której się ono pojawi to skurczowe ciśnienie krwi.

Zachęcamy więc do tego prostego, nieinwazyjnego badania, które tak wiele może nam powiedzieć o stanie zdrowia naszego pupila.

Narkoza wziewna

Nasza lecznica dysponuje aparatem do znieczulenia wziewnego , a dokładniej do znieczulenia izofluranem. Tego typu narkoza jest jedną z najbezpieczniejszych dla pacjenta z kilku powodów, m. in. umożliwia precyzyjną kontrolę głębokości snu oraz umożliwia bardzo szybkie wybudzanie pacjenta. Stosujemy ją więc często u zwierząt w znajdujących się w ciężkim stanie, u zwierząt starszych oraz w trudnych długotrwałych zabiegach , np. osteosyntezach. Poza tym ten rodzaj narkozy wykorzystywany jest w naszej lecznicy do znieczulania tych najmniejszych stworzeń: ptaków, gryzoni, gadów czy zajęczaków.