Endoskopia

 

Endoskopia- to badanie diagnostyczne polegające na oglądaniu wnętrza ciała, przy użyciu endoskopu, czyli aparatu składającego się ze źródła światła, części optycznej i toru narzędziowego- przez który wprowadzając różne narzędzia możemy przeprowadzić zabieg pod kontrolą wzroku np. usunięcie ciała obcego lub pobranie próbki do badania histopatologicznego. Badanie to wykonuje się w pełnym znieczuleniu. Jego niezaprzeczalną zaletą jest możliwość obejrzenia różnych narządów, głównie rurowych (takich jak przewód pokarmowy czy układ oddechowy) w sposób najmniej inwazyjny (bez ingerencji skalpela).

W „Pankracym” posiadamy trzy rodzaje endoskopów:

  1. Bronchoskop, czyli tzw. endoskop giętki -pozwala obejrzeć drogi oddechowe u psów i kotów. Najczęstszym wskazaniem do tego badania są : przewlekły, nie leczący się kaszel, zapad tchawicy, podejrzenie nowotworów w drogach oddechowych (krwisty wypływ z nosa), podejrzenie polipów u kotów i inne.
  2. Wideo gastroskop – również jest to endoskop giętki ,służący do badania przewodu pokarmowego. Najczęstszym wskazaniem badania wideo gastroskopem są : przewlekłe wymioty, zalegające ciała obce w przełyku, żołądku i w początkowym odcinku jelita cienkiego, podejrzenie choroby wrzodowej żołądka, bądź refluksu żołądkowo-przełykowego/dwunastniczo- żołądkowego.
  3. Cystoskop, czyli endoskop sztywny, służący do badania dróg rodnych samic, czy badania jam nosowych (podejrzenie ciała obcego czy nowotworu).